Podvádět v povinném ručení je čím dál tím těžší..Díky naší kalkulačce však i podvodník může ušetřit svou kapsu a stát se poctivím plátcem povinného ručení, protože díky srovnání pojištění, které si může provést na našich stránkách výrazně ušetří na penězích tisíce a rovněž neohrozí svou svobodu!!

Proto neváhejte ušetřete tisíce a srovnejte si nabídky povinného ručení v naší kalkulačce!

Nejčastější podvody v povinném ručení.

Počet těch, kteří se pokouší o nějaký pojistný podvod, neustále roste, zvláště v současných ztížených ekonomických podmínkách. Nejvíce podvodů je pak odhaleno právě v souvislosti s povinným ručením a havarijním pojištěním. Odhady pojišťoven o počtech pojistných podvodů jsou alarmující a tak se už i u nás ocitly tyto „aktivity“ v hledáčku pojišťoven a jejich detektivů.

Ačkoliv je pojistný podvod trestný čin, za který hrozí trest odnětí svobody až ve výši 10 let, pro určité skupiny lidí, dokonce v automobilových službách, jsou podvody velmi lukrativním podnikem. Tzv. drobní podvodníčci se možná snaží jen dostat ze své těžké finanční situace. Ať tak či onak, mnozí podvodníci dokáží být velmi rafinovaní.

Zde vám představíme nejčastější podvody v povinném ručení a situace s nimi spojené.

 • Čelní sklo prasklé od odlétnutého kamínku, škoda je uhrazena z povinného ručení kamaráda. Jedná se o častý podvod, který může spousta lidí vidět jako ospravedlnitelný. Zvláště když uvážíme, že povinné ručení „viníka“ se na tyto situace skutečně vztahuje, ale jak je zároveň nereálné uplatňovat náhradu škody z povinného ručení právě této osoby. Většinou jde o situace, kdy by to bylo možné snad jen ve filmu. Jedete osmdesátkou po frekventované silnici, najednou vám vlétne na sklo kamínek, který se odrazí od kol nějakého protijedoucího vozidla. Pokud se vám vůbec podaří postřehnout, o které vozidlo se jedná, co uděláte? Otočíte to a začnete dotyčný vůz stíhat? A pak řidiči dokazovat, že právě od jeho kol se kamínek odrazil? To snad ne!
 • S tím souvisí další fakt. Mezi autoservisy se najdou i takoví „operátoři“, kteří vám v okamžiku, kdy si přijedete do servisu vyměnit prasklé čelní sklo, dohodí někoho, kdo na sebe tuto škodu vezme, tedy ze svého povinného ručení. Ale není to zadarmo. Většinou na oplátku požadují podepsat bianko formulář pro jiného nešťastníka. Údaje o nehodě se pak dopíší dodatečně dle potřeby.
 • Připočítání starých škod ke škodě nové. Poměrně častý a přitom těžce odhalitelný podvod. Při užívání svoje vozidlo majitel někde škrábne, ťukne a pak, jednoho dne, do něj někdo nabourá. Staré škrábance a jiné škody na vozidle začne vydávat za škodu vzniklou při této havárii a nechá si je proplatit z povinného ručení viníka dopravní nehody. Zkrátka využije situace.
 • Opakované hlášení stejné škody u různých pojišťoven. To praktikují tzv. drobní podvodníčkové. Je to jeden z nejsnadněji odhalitelných podvodů. Pojišťovny při likvidaci pojistných událostí dnes již běžně využívají společné databáze nehod, takže takové podvody prostým nahlédnutím do ní lehce odhalí.
 • Poškození vozidla na parkovišti neznámou osobou. Za takovou pojistnou událost označují majitelé situaci, kdy si sami někde vozidlo poškodí. Pokud nemají sjednáno havarijní pojištění a nechtějí opravu platit ze své kapsy, zaparkují vozidlo nejčastěji do řady na nějakém parkovišti. Druhý den přijdou k vozidlu a volají policii a pak pojišťovnu s tím, že právě zjistili, že jim auto na parkovišti někdo naboural. Viník je neznámý a pokud škoda přesáhne 10 tisíc korun, pak je hrazena z garančního fondu České kanceláře pojistitelů.
 • Fingování zničení nebo krádeže vozidla či nákladu. Většinou je tato škoda hrazena spíše z havarijního pojištění, než z povinného ručení, ale i to můžeme zmínit, protože jde o poměrně častý podnikatelský podvod, který má alespoň částečně vyrovnat finanční neúspěch.
 • Fingované vykradení vozidla. Stejný případ. Věci z vozidla jeho majitel prodá nejspíš někde v bazaru a pak ještě inkasuje od pojišťovny pojistné plnění.
 • Nehody hlášené se zpožděním. Klasickým příkladem tzv. odložených nehod jsou nehody, které způsobí viník pod vlivem alkoholu. V takovém případě by za něj úhradu škody z jeho povinného ručení mohla pojišťovna odmítnou a viník by poškozeného musel odškodnit z vlastní kapsy. Proto se nehoda maskuje až do doby, kdy viník vystřízliví. Teprve pak je škodní událost ohlášena.
 • Luxusní auto poškozené starou ojetinou. Zde hovoříme již o organizovaném pojistném podvodu, který vyžaduje celý tým osob, které se na něm podílí. Většinou se jedná o luxusní auta dovezená ze zahraničí, samozřejmě bouraná a zde opravená levnými díly. Pořizovací cena takového vozidla může být mnohdy nižší, než pojistné plnění, které je za škodu pojišťovnou vyplaceno (jedná se přece o luxusní vůz). Tento podvod může angažovaným osobám hodně vydělat, zvláště pokud tak říkajíc jedou ve velkém. Pro nafingovanou havárii se použije samozřejmě vozidlo s co nejlevnějším povinným ručením, aby byl čistý zisk z plnění co největší, takže nějaký ojetý křáp.

Způsobů, jak docílit toho, aby řidič naboural do vozidla podvodníka, je několik. Zde jsou příklady:

 • Podvodník vás se svým vozidlem předjede a náhle a prudce zabrzdí. Vy samozřejmě nestihnete dobrzdit a do vozidla nabouráte. Viníkem nehody jste rozhodně vy, bude vám vysvětleno, že jste nedodrželi bezpečnou vzdálenost.
 • Podvodník, který má se svým vozidlem přednost v jízdě, vám naznačí, že vám dává přednost a pouští vás, zřetelně vás vybídne k jízdě. Džentlmen. Pak se ovšem rozjede a nabourá vás. Viník jste jednoznačně vy, protože pravidla silničního provozu jsou jasná. Nedali jste přednost v jízdě.
 • Stojíte na křižovatce na vedlejší silnici a z hlavní silnice přijíždí vozidlo, které blinkrem dává signál, že odbočuje na vaši vedlejší. Možná dokonce zpomaluje. Vjedete tedy do křižovatky v domnění, že se vozidla minou. Podvodník však neodbočí a pokračuje v jízdě po hlavní silnici. Blinkr samozřejmě hned vypne. Viníkem jste opět vy, protože jste nedali přednost v jízdě.

Jak vidíte, ostražitosti není nikdy nazbyt. Předvídejte i nepředvídatelné, nepřijdete o své bonusy a budete mít to nejlevnější povinné ručení.

POVINNÉ RUČENÍ SROVNÁNÍ